Gruczolistość zewnętrzna co to jest?

Gruczolistość zewnętrzna co to jest?

Choroba endometrium to przewlekłe schorzenie, polegające na występowaniu komórek endometrium poza ich właściwym położeniem, czyli wnętrzem macicy. Ogniska najczęściej lokalizują się w obrębie narządów rozrodczych kobiety oraz w innych pobliskich organach między innymi w pęcherzu moczowym, jelicie grubym lub otrzewnej. W rzadkich przypadkach komórki endometrium mogą znaleźć się nawet w bardzo odległych miejscach, takich jak przepona, skóra lub płuca.

Przyczyny endometriozy

Obecnie uważa się, że przyczyną schorzenia endometrium są czynniki genetyczne, odpornościowe, hormonalne oraz środowiskowe. Natomiast na indywidualne predyspozycje do rozwoju choroby nakładają się rozmaite mechanizmy, które powodują przemieszczanie się komórek endometrium bądź ich powstawanie w nieprawidłowych lokalizacjach.

Objawy endometriozy

Endometrioza objawia się najczęściej silnym bólem zlokalizowanym w miednicy. Zwykle stanowi on przyczynę zgłoszenia się pacjentki do lekarza. Dolegliwości bólowe pojawiają się głównie podczas miesiączki, ale mogą również towarzyszyć podczas stosunku płciowego, oddawaniu moczu bądź stolca. Ból o największym natężeniu występuje w przebiegu endometriozy głęboko naciekającej.

Oferta szpitala Medfemina

W 2015 roku szpital Medfemina powstała jako pierwsza prywatna placówka we Wrocławiu, która specjalizuje się w usuwaniu takich schorzeń jak endometrioza czy mięśniaki, ale także oferuje operacje nietrzymania moczu oraz pozostałe spektrum schorzeń kobiecych. Zdrowie oraz dobro pacjenta są stawiane zawsze na pierwszym miejscu.