Jak rozpoznać endometriozę?

Jak rozpoznać endometriozę?

Endometriozę zalicza się do chorób, których leczenie jest dość skomplikowane. Co gorsza, nie jest to choroba dająca charakterystyczne objawy, a to sprawia, że czasem problematyczne okazuje się już samo postawienie właściwej diagnozy. Jak zatem ją rozpoznać?

Zbierając uwagi pacjentek można zauważyć, że za najbardziej typowy objaw choroby uznaje się ból o regularnym występowaniu. Jego lokalizacja może być różna, pacjentki skarżą się więc, między innymi, na ból w pachwinie, ból występujący w dole brzucha, a nawet w okolicy odbytu. Dolegliwości bólowe potrafią być bardzo intensywne, zwykle jednak ustępują po zakończeniu miesiączki. Ta ostatnia jest jednak nie tylko bolesna, ale również długa i wiąże się z obfitym krwawieniem. Niejednokrotnie to właśnie ono sprawia zresztą, że pacjentki, u których diagnozowana jest endometrioza pojawiają się w gabinecie ginekologa. Innym objawem, który powinien niepokoić, jest ból w trakcie stosunku seksualnego. Często u pacjentek pojawia się też plamienie międzymiesiączkowe.
Szpital Medfemina specjalizuje się w usuwaniu wszystkich schorzeń kobiecych miedzy innymi endometriozy, mięśniaków macicy czy nietrzymania moczu. Sprawdź – endometrioza Wrocław.